کارتریج و شارژ

کارتریج و شارژ

یکی از مهمترین سوالاتی که برای خریداران مواد مصرفی ( کارتریج) مطرح است این است که چرا قیمت مواد مصرفی اصلی بسیار گران تر از نمونه های تقلبی یا محصولات با کیفیت است؟
آیا شرکت معظمی مانند HP نمی تواند قیمت تمام شده کالای خود را به حدی کاهش دهد که در بازار جهانی قابل رقابت باشد؟
آیا نمی توان به جای خریدن کارتریج با کیفیت با هزینه ای کمتر از 10% آن را شارژ مجدد کرد؟
معایب و مضرات شارژ کارتریج چیست؟
تونر ها از چه چیزهایی تشکیل شده اند و ذرات معلق آنها در هوا چه تاثیری بر محیط زیست ، دستگاههای تنفسی و بدن ما می گذارند؟

پاسخ:
استفاده از کارتریج های بی کیفیت ، تقلبی و شارژی مسائلی همچون تعداد پایین پرینت ، کیفیت پایین پرینت، خرابی و آسیب به قطعات دستگاهها بر اثر نشست تونر ، بالا رفتن ضایعات چاپی و هدر رفتن کاغذ را به همراه دارد.

پرینتر لیزری

یکی از راهکارهای نا مطمئن که کاربران برای صرفه جویی در هزینه مواد مصرفی به سراغ آن می روند، شارژ کارتریج است. شارژ به معنی پر کردن دوباره کارتریج مصرف شده است که عملی غیر استاندارد محسوب می شود.مهمترین مشکل موجود در کارتریج های شارژ شده ریزش تونر است که به دلیل باز و بسته شدن کاست پلاستیکی و ایجاد حفره یا ترک یا ازبین رفتن درزگیرها در بدنه کارتریج قطعا اتفاق می افتد.

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج هرچند در کوتاه مدت مقرون به صرفه بنظر می رسد. اما در حقیقت باعث آسیب های جدی به پرینتر می شود. به بیان ساده، ریزش تونر داخل دستگاه و ورود آن به گیربکس و فیوزینگ تحت تاثیر رطوبت احتمالی محیط و حرارت بالای داخل دستگاه منجر به تشکیل توده های سخت کربن و استهلاک سریع قطعات مکانیکی می شود. بعلاوه نشست ذرات تونر روی قطعات الکترونیک و لیزر اسکنر با توجه به خاصیت مگنتی تونر باعث اختلال در عملکرد آن و در نهایت خرابی قطعات آن می شود.

از نظر زیست محیطی:

تاثیر این ذرات معلق در بدن ما بسیار مخرب تر هستند. کارتریج هایی که به صورت غیر متعارف ارزان تر از دیگر مدل های مشابه هستند معمولا یا اساساَ شارژ و بسته بندی شده و یا با قطعات دست دوم تولید شده اند که موجب ریزش تونر در دستگاه و پراکنده شدن تونر در هوا می شوند.

شارژ کارتریج

تونرها بسیار فرار بوده و میتوانند مانند گرد و غبار در هوا معلق شوند تونرهای معلق قابل روئت نیستند و از آنجایی که تونرها اغلب از مخلوط مواد کربنی و انواع پلیمر تشکیل شده اند بسیار مضرتر از گرد و غبار عادی هستند که پس از نفوذ به سیستم تنفسی تحریکاتی مانند آسم یا برانشیت را به همراه خواهند داشت و ادامه این روند به صورت آسم مضمن و بیماری های شدید ریوی ، جذب در خون و… می انجامد.

تونرها به علت اینکه بسیار ریزند غیر قابل روئت هستند ؟ با میانگینی حدود 10 میکرون ( 10هزارم میلیمتر) به راحتی در هوا معلق شده و تا مدتها در محیط باقی می مانند و قطعا کسانی که در آن محیط کار میکنند، آنها را تنفس میکنند. تماس این مواد با پوست ممکن است موجب خارش، سوزش چشم یا التهاب پوست شود.
هر چه کارتریج ها بی کیفیت تر، با قطعات دست دوم یا شارژی باشند احتمال موارد فوق افزایش می یابد.

خروج مواد شیمیایی موجود در کارتریج

اوزون: هنگامی که پرینترهای لیزری با ولتاژهای بالا مجبور به کار کردن هستند گاز اوزون تولید می گردد. این گاز فوق العاده سمی بوده و بوئی شیرین در محیط پراکنده میسازد. هرگاه مقادیر زیادی از این گاز در محیط متصاعد شود بوی مورد نظر شدیدتر استشمام میگردد.اوزون به سرعت در محیط پراکنده شده و در محیط گرم و مرطوب اثر مخرب بیشتری بر روی لوازم اداری و سیستم تنفسی افراد میگذارد. ریه ها، خون و داخل بدن ما گرم و مرطوب است. این گاز به راحتی از کارتریج های شارژی یا کارتریج با قطعات دست دوم خارج می شوند.

سلنیوم و سولفید کادمیوم: بعضی از کارتریج ها محتوی چنین ترکیبات سمی هستند. زمانی که دستگاه گرم شده و در حال کار می باشد از این کارتریج ها گازهای سمی و خطرناکی متصاعد می گردد که موجب تحریک و ایجاد حساسیت در گلو و مخاط تنفسی افراد کاربر می شود.این خطر کسانی را که نزدیکتر به دستگاه هستند، بیشتر تهدید می کند.

اکسید نیتروژن: این گاز اثری مشابه با گاز منو اکسید کربن بر روی افراد میگذارد.

منو اکسید کربن: این گاز در هنگام گرم شدن پودر تونر یا همان  carbon black در دستگاه های پرینتر متصاعد میگردد و از کارتریج های شارژی به راحتی خارج می شود. در زمانی که این گاز در محیط پراکنده شده

وتهویه ضعیف باشد باعث بروز سردرد ، سرگیجه ، ضعف و بیهوشی و افزایش نبض و بالا رفتن منو اکسید خون و آسیب به جنین خواهد شد.

شارژ کارتریج

کارتریج های شارژی و یا کارتریج های ارزان قیمتی که از قطعات دست دوم تولید می شوند عمدتا موجب سرو صدای آزاردهنده در دستگاه می شوند، که این صدا گاها بیش از 85 دسی بل ( حداکثر صدای مجاز در محیط کار) می رسد. در حالی که استاندارد صدای دستگاههای پرینتری و کپی باید کمتر از 65 دسی بل باشد.

از آنجایی که دستگاههای پرینتری عمدتا روی میز کار کاربران قرار میگیرند نکات فوق بسیار خطرناک ، جدی و حائز اهمیت هستند.خروج گازها ، ذرات معلق تونر غیر قابل روئت و آلودگی صوتی مواردی هستند که سلامتی شما را به خطر می اندازند.

سلامت نیروی انسانی و عمر مفید ماشین های اداری خود را با صرفه جویی غیراصولی امروز به خطر نیندازیم.