کارتریج ایرانی صنعتی آسان

کارتریج - صنعتی اسان|خرید کارتریج|کارتریج|کارتریج اصلی|کارتریج اچ پی|کارتریج hp|شارژ کارتریج|کارتریج اورجینال|کارتریج سامسونگ|کارتریج ایرانی|پرینتر|پرینتر لیزری|کارتریج کانون|کارتریج برادر|کارتریج طرح|کارتریج پرینتر|کارتریج ساخت ایران|کارتریج سین سین|تولید کننده کارتریج|علیرضا کامکار|کارتریج جوهری|کارتریج جوهر افشان|پرینتر جوهر افشان

کارتریج ایرانی

صنعتی آسان

مدیرعامل شرکت سخت سیستم در گفت‌و‌گو با فناوران

«کارتریج» صنعتی آسان و زود بازده است

شرکت‌های معدودی در زمینه مونتاژ کارتریج ایرانی برای پرینتر فعالیت می‌کنند. یکی از نمونه‌های موفق در این زمینه، شرکت سخت سیستم است که با برند «سین‌سین» در بازار حضوری چند ساله دارد. با علیرضا کامکار مدیرعامل این شرکت در مورد ویژگی‌های تولید این محصول صحبت کرده‌ایم و جالب اینکه او، همه را به سرمایه گذاری در این صنعت دعوت کرده است. این گفت‌و‌گو را بخوانید.

تا کی باید در زمینه کارتریج پرینتر کارمان محدود به مونتاژ باشد؟

کی می‌‌توانیم به تولید پرعمق‌تر در این زمینه بپردازیم؟

باید در نظر داشت که تولید از مراحل مختلفی می‌گذرد؛ این فعالیت از صنایع مادر شروع می‌شود و با مونتاژ و بسته بندی محصول نهایی پایان می‌یابد.

در صنایع مادر مانند نفت، سنگ آهن، معادن مس و طلا، محصولاتی همچون فرآورده‌های پتروشیمی‌، انواع پروفیل، ورق‌، سیم‌، شمش و دیگر مواد تهیه و از آنها  قطعات مختلف ساخته می‌شود و در نهایت قطعات جایی مونتاژ شده و محصول را به وجود می‌آورند. در واقع مونتاژ نیز یکی از حلقه‌های مهم تولید محسوب می‌شود که قبل از این مرحله، محصول هنوز به بهره برداری نرسیده و قابل استفاده نیست و در مونتاژ محصول هم به اندازه مراحل دیگر تولید، دقت و ریزبینی لازم است تا کالای بی نقصی به بازار عرضه شود.

همانطور که گفتید هم اکنون  تولید کارتریج ایرانی در کشور ما در مرحله مونتاژ است و تا زمانی که تعداد تولیدکنندگان در کشور به حد قابل قبولی نرسد، صنایع بالادستی یعنی تولید کنندگان قطعات به وجود نمی‌آیند و درآن سرمایه گذاری نمی‌شود .

با توجه به اینکه مونتاژ کنندگان کارتریج از دشواری این حرفه می‌گویند، آیا می‌توان به شکل گرفتن این چرخه امیدوار بود؟

ما معتقد نیستیم که تولید کارتریج دشوار است و آن را صنعتی آسان و زودبازده می‌دانیم. من از برخی همکارانم که خود تولید کننده هستند و از کارتریج و صنعت تولید کارتریج (مونتاژ) یک قول بی شاخ و دم می‌سازند گله‌مندم. نمی‌دانم چرا اینگونه وانمودد می‌کنند که تولید کارتریج کاری است سخت و غیر ممکن که فقط از پس آنها بر می‌آید. روی سخنم با این همکاران است. چرا جوانان را دلسرد می‌کنید؟ چرا سرمایه گذاران را می‌ترسانید؟ چرا نمی‌خواهید که تعداد تولید کنندگان این محصول زیاد شود و چرا می‌گویید نمی‌شود در یک فضای 100 متری و  بدون نیاز به سرمایه هنگفت تولید کرد؟

سین سین به عنوان اولین تولید کننده کارتریج ایرانی قصد دارد به سرمایه گذاران، جوانان با انرژی و با انگیزه و کارآفرینان دلسوز کشور اطلاع بدهد که چقدر تولید کارتریج آسان، زودبازده و کم هزینه است.

در این مورد توضیح بدهید.

چطور این صنعت را آسان می‌دانید؟

البته هر کاری فوت و فن و ریزه کاری‌های خود را دارد اما این بدان معنا نیست که این کار غیر ممکن یا سخت است. اول اینکه تولید کارتریج ایرانی نیاز به تحصیلات بالاو تخصص خاصی ندارد و در قسمت مونتاژ می‌توان از نیروی کار ساده استفاده کرد. از سوی دیگر، کارگاهی که قرار است کارتریج در آن تولید شود، لزوما نباید سوله‌ای با سقف بلند باشد. در تولید این محصول نیاز به جرثقیل سقفی، به پرس‌های قویی، سردخانه، چال، کوره، دستگاهای برش و پر سرو صدا یا برق سه فاز ندارد و ضمنا هیچ گونه آلایندگی محیطی یا حتی صوتی ندارد.

از اینها مهم‌تر با درایت اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران و با پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت کارتریج در دسته محصولات قابل تولید درداخل شعاع 120 کیلومتری شهر قرار گرفته و اتحادیه برای این کار مجوز تولیدی صادر می‌کند. به این ترتیب بخش زیادی از هزینه‌های تولید که شامل ساخت سوله و کارخانه در خارج از شهر است، حذف می‌شود و این محصول در دسترس‌تر قرارمی‌گیرد.

پس مونتاژ کارتریج به چه امکاناتی نیاز دارد؟

برای اینکه درک مطلب راحت‌تر باشد مثالی می‌زنم.

یک دستگاه پرکن تونر نیمه اتوماتیک که فضای حداکثر یک متر مربع را به خود اختصاص می‌دهد، می‌تواند در هر 3 ثانیه تانک یک کارتریج را پر کند و 2 نیروی کار پشت یک میز 2 در یک متر می‌توانند در هر 8 ساعت کاری یکصد کارتریج را مونتاژ و پر کنند.

ابعاد جعبه یک کارتریج هم بطور متوسط 35×16×12 سانتی‌متراست که نگهداری هزار عدد کارتریج تولید شده به فضایی حدودا 7 متر مکعب نیاز دارد. برای تست کارتریج های تولید شده نیاز به پرینتر های آنهاست . نگهداری پرینترها در قفسه‌های ردیفی دیوارکوب انجام می‌شود و هر پرینتر در زمان نیاز از جای خود خارج شده سپس به قفسه بر می‌گردد و می‌توان روی یک دیوار با قفسه دیوار کوب بیش از 30پرینتر را جای داد. که این تعداد برای تست 80یا100 نوع کارتریج کافی است.

کسانی که تعمیرات پرینتر لیزری را بلدند، می‌دانند که با هر دستگاه می‌توان چند نوع کارتریج را تست کرد.

پس می‌بینید که از نظر فضا و امکانات این صنعت بسیار سهل الوصول است. به همین دلیل است که سین سین به عنوان اولین تولید کننده کارتریج ایرانی از سرمایه گذاران و کارآفرینان دعوت می‌کند تا به این صنعت وارد شوند و آمادگی داریم که ریزه کاری‌های این صنعت را  آموزش دهیم و در هر مرحله به علاقه مندان مشاوره ارایه کنیم.

خب شما که در این زمینه فعالیت می‌کنید و جایگاه مناسبی هم در بازار دارید. برای شما چه فایده‌ای دارد که دیگران هم وارد این صنعت شوند؟

مقام معظم رهبری سال 95 را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیده‌اند. ما اعتقاد داریم وقتی دستور اقتصاد مقاومتی است، باید در سال‌های آینده نیز مورد نظر باشد تا نتیجه نهایی حاصل شود و با دلگرم کردن سرمایه گذاران و کارآفرینان باید اقدام و عمل را تقویت کنیم.

از سوی دیگر، تا زمانی که بجای5 یا 10 تولید کننده 50 یا 100 تولید کننده کارتریج به وجود نیاید، صنایع بالادستی آن به وجود نخواهد آمد.

تعداد تولیدکنندگان کارتریج ایرانی در کشور به تعداد انگشتان نمی‌رسد و در عین حال برخی انتظار دارند که دیگر اجناس چینی وارد نشود. پس تاجر چه کارکند؟ خواب سرمایه دارد، پرسنل دارد و هزینه دارد. چرا فکر می‌کنید هیچ کس نباید کالایی وارد کند یا محصول جدیدی تولید کند تا شما بتوانید محصول خود را بفروشید؟

واردکننده از مبادی قانونی پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی با برگ سبز کالای خود را وارد می‌کند و برای او هیچ فرقی نمی‌کند که کالای چینی برای فروش وارد کند یا قطعات برای تولید کنندگان و البته که وقتی بازار متقاضی کارتریج چینی است، همان را وارد می‌کند.

ما باید کاری کنیم که وارد کننده با دیدن ده‌ها تولیدی به فکر واردات قطعات باشد تا به برندهای تولیدکننده داخلی بفروشد. وقتی ده‌ها برند ایرانی با قیمت و کیفیت مناسب در بازار وجود داشت بخش زیادی از مصرف کنندگان به سمت آن می‌آیند و کالای چینی کمتر می‌خرند.

ما عقیده داریم که در هر استان و در هر شهر باید چندین تولید کننده کارتریج ایرانی به وجود بیاید تا به تبع آن صنایع جانبی و بالادستی شکل بگیرد.

آرزو داریم تمام کسانی که اکنون در حرفه خطرناک شارژ کارتریج فعالیت دارند بتوانند با تجمیع سرمایه‌ها وارد بخش تولید و مونتاژ شوند تا مصرف کننده هم با خیال راحت به خرید بجای شارژ روی آورد و سلامت فعالان شارژ کارتریج حفظ شود.